Hogyan Fejleszd Az Önértékelésed?
1. Akard A Változást!
Sohasem lehet sikeres az önértékelésed, hogyha makacsul ragaszkodsz ahhoz, hogy nem vagy értékes. Igenis értékes ember vagy. Ember, akinek vannak hibái. Ezt minden körülményben vedd figyelembe. Ha hagyod, hogy saját magaddal szemben negatív impulzusokat kelts, akkor vedd tudomásul, hogy senki és semmi nem lesz képes arra, hogy a segítségedre lehessen az önértékelésed javításában.
Minden, ismétlem, minden ember elgyöngül néha, és szembesül saját korlátaival, hibáival. A modellek, a tökéletesnek látszó, magukat tökéletesség álcájával ellátó emberek is.
És most szívem szerint azt mondanám, hogy sőt. Miért? Mert az eddigi tapasztalatom szerint csak azok az emberek szorulnak arra, hogy folyton folyvást előhozakodjanak saját képességeik magasztalásával, akik gyengék. Az igazi harcosok, akik valóban sokat tesznek le az asztalra, nem bizonygatják saját „bizonyítványukat”. Ők megszerzik, elintézik, megoldják és nincsen szükségük az öndicséret kimutatására. Persze, jó néha megemlíteni (főként munkahelyen), hogy az ember mit teljesített, de nem ez a legfontosabb. A legfontosabb belül van. Az, hogy Te magad, mennyire vagy képes elhinni, hogy képességeidet, önbizalmadat még jobban tudod fejleszteni.
Akard hát a változást, akarj még több lenni.
2. Vess Véget Az Önsajnálatnak!
Az „én nem kellek senkinek” és hasonló buta állításokkal egyszerűen le kell számolni.
Gondolkodj el azon, hogy milyen negatív szavakkal szoktad önmagadat akár hangosan kimondva, akár magadban illetni. Írd le őket, majd egyenként húzd ki saját „szótáradból”. Jegyezd le mellé, hogy miben érzed magad jónak.
Figyelem! Nem azt keressük, hogy miben vagy átlagon felüli, bár, ha van olyan, az is nagyon jó.
Mindenre szükség lesz. Minden jó tulajdonságra, tettekre, erényre.
A következő oszlop a Lehetőségeké. Azoké a vágyaké, amiket meg szeretnél valósítani. Nem kell elérhetetlen dolgokat a papírra vetned. Az állítás, mely szerint „ha nagyon akarjuk, bármit elérhetünk” véleményem szerint a romantikus túlzások kategóriájába tartozik. Ne eszerint határozd meg a céljaid, de ne is fukarkodj a nagyravágyással sem. Lehetnek köztük apróbb vágyak, vagy távolabbi célkitűzések.
A legfontosabb, hogy olyanok legyenek, amikre valóban vágysz és szeretnéd, ha beteljesülnének. Ne szerénykedj. Legyél őszinte, és nyugodt szívvel írj le mindent. A „legbutábbnak” tartott célodat is. Éld bele magad, hogy eléred, érezd át a megvalósulás pillanatát.
Ez is Te vagy. Sikerülhet, elérheted.
Tudom, most lehet, magadban gondolsz valakire, hogy neki miért egyszerűbb a helyzete, mint a Tiéd. De ne vele törődj. Neki megvannak a maga gondjai. Azok a dolgok, amikért ő irigyelhet Téged. Honnan gondolom? Mert tudom, hogy néha a legszebbek, a legügyesebbek is bénáznak, és csúnyának érzik magukat.
Néhány évvel ezelőtt alkalmam nyílt munkával kapcsolatosan egy hetet tölteni egy modellalkatú és arcú lánnyal. Tökéletesnek nézett ki, mindenki annak rendje és módja szerint körberajongta. Ahogy egyre közelebb kerültünk egymáshoz, és lebomlott róla az a tökéletes máz, ami körülvette, egyre jobban kitisztult valódi énje, ami egy hétköznapi embert fedett fel, hétköznapi gondokkal, hétköznapi kételyekkel, hétköznapi gyötrelmekkel. Bizony nagyon sokszor érezte magát csúnyának egy-egy nap, és számtalanszor kételkedett saját ügyességében.
3. Értékeld Az Apró Sikereket Is!
Ahhoz, hogy elégedett lehess önmagaddal, meg kell tanulnod, rá kell saját magadat kényszerítened arra, hogy értékelj mindent, amit elérsz. A szó szoros értelmében, mindent. A legeslegapróbb sikert is. Bármilyen feladatot végeztél is el, kérlek, jegyzed le.
Például.
- Elintézted a bankügyeket
- Kikerülted a dugót
- Átsegítettél egy vak embert az úttesten
- Végeztél egy nehéz edzéssel
- Edzettél, pedig nehezen vetted rá magad
Bármit leírhatsz. Nincsenek olyan dolgok, amik „természetesek”, csak olyanok léteznek,amiket Te magad érsz el. Legyél rájuk nyugodtan büszke, attól függetlenül, hogy hányan csinálhatják meg azt rajtad kívül. Hidd el, előbb utóbb találsz olyat, ami nem a nagy átlag mindennapjaihoz tartozik. Ami más, ami különleges. Te is különleges vagy.
Most lehet, hogy azt kérdezed, „mégis mit érek azzal, hogy tudom, különleges vagyok, de más ezt nem akarja észrevenni?”.
Drága Olvasóm, én azt felelem Neked erre a felvetésre, hogy sajnos az életben sokszor kell önmagunkat értékelnünk, mert a legritkábban érkezik pozitív visszacsatolás mások felöl. Ha valamit rosszul csinálsz, azt sokkalta hamarabb veszik észre, mint a jót. Sajnos ilyen az emberi természet, a negatívumok sokkalta jobban vonzzák a pozitív dolgokhoz képest. Gondolj csak bele, melyik videót nézik meg a legtöbbet a megosztó portálokon? Ahol botrány, pusztítás, veszekedés van, vagy azt, ami megnyugtató, vagy valamilyen örömteli pillanatot mutat be? Gondolom sejted, hogy a negatív fog győzni. Méghozzá nem is kevéssel.
De pontosan ezért van szükség arra, hogy tudatosítsd saját magadban erényeidet, hogy azok egy idő után automatikusan törjenek elő belőled, anélkül, hogy koncentrálnod kelljen az „előhívásukra”.
Ez pedig magától értetődően növelni fogja majd az önbizalmadat. Önértékelési „rátád” mellé pedig folyamatosan egy újabb és újabb képzeletbeli csillag kerül, mely idővel tábornoki rangként fog válladon díszelegni.
Egy gyors lájk belefér, hogy ne maradj le a következő cikkről?
Akkor... >>> Kattints ide <<<
Legyél hipnotikus csábító! Avagy a vágyfokozás 52 kevésbé ismert módszere;)
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: