A mai világban különösen fontos, hogy az önértékelésed a helyén legyen. Én úgy érzem, az a legszerencsésebb, ha se fölfelé, se lefelé nem érzed magad kilógni a tömegből. Nyilván, ha választani kéne, akkor inkább az előbbit kívánom neked, de csak annyira, hogy a magabiztosságod ne csapjon át nagyképűségbe.
Ha rendezni akarod az önértékelésed, íme egy remek módszer, trükk, amivel megoldhatod.
Mindezt úgy, hogy elsősorban a jó tulajdonságaira fókuszálsz. Eljátszhatsz akár egy állásinterjúra való beajánlást, vagy a kerítő szerepét, hogy összehozd a két ismerősödet egymással. A lényeg mindig ugyanaz marad: Akarj jót tenni az ismerősöddel (saját magaddal), tegyél meg mindent azért, hogy sikere legyen. Ne hazudj róla, legyen korrekt az elemzésed. Bemutatásod. Persze inkább írd le vázaltosan a jó tulajdonságaidat, mintsem elmond hangosan.
Ha elég komolyan veszed a feladatot, felépíted önmagadban a saját jó tulajdonságaidat, amik esetleg a hétköznapok, vagy kudarcok okozta feszültségek viharában elhalványultak. Ezzel a gyakorlattal eléred, hogy kívülről lásd magad.
Valószínűleg nem fogsz tudni teljesen elvonatkoztatni attól, hogy önmagadról beszélsz (írsz), de összességében sokat lendíthetsz azon, hogy jobb útra tereld a gondolataidat, vagy még inkább tisztában legyél saját egyéniségeddel. Ha nyitottnak bizonyulsz rá, megoszthatod barátaiddal, családtagokkal a papírra vetett, vagy fejben megfogant eszmefuttatásaidat, és ők eldönthetik, hogy mennyire valósághű az általad önmagadról lefestett kép.
Ha felfednéd ezeket a titkokat mások előtt, akkor se feledd el, hogy a mások véleménye a külső éned, illetve a külvilág felé mutatott viselkedésed szerint kerül megfogalmazásra, és ez nem biztos, hogy megegyezik a te valós egyéniségeddel.
A különbség persze kétesélyes lehet:
Elképzelhető, hogy te önmagadat csak azért nem találod tökéletesnek, mert belőled is hiányoznak a hibák, míg a többiek korántsem osztják a véleményedet, de az is előfordulhat, hogy túlságosan rossz színben tünteted fel saját magadat, és a kívülállók sokkal üdébben vélekednek rólad.
Amennyiben az eltérés bármely irányba túlzottan nagynak bizonyul, érdemes átértékelned az önmagadról alkotott énképet.