A Nők pasiszemmel

A hangos zene káros halláskárosító hatásai (x)

A túl hangos zene hatására súlyosan károsodhat a hallás. A szórakozóhelyeken, diszkókban, koncerteken, éjszakai bárokban szórakozó fiatalok több órán keresztül ki vannak téve a fül számára megterhelő zajszintnek. A hangerő.

A hangos zene káros halláskárosító hatásai

A túl hangos zene hatására súlyosan károsodhat a hallás. A szórakozóhelyeken, diszkókban, koncerteken, éjszakai bárokban szórakozó fiatalok több órán keresztül ki vannak téve a fül számára megterhelő zajszintnek.
A hangerő
A hangerőt a hangnyomásszinttel mérjük, mértékegysége a decibel. A fülünk által érzékelt zajok a légnyomás dobhártyánkra gyakorolt rezgése, mely az agyunkig eljutva információvá alakul át. A rezgések intenzitástól függően halljuk halknak vagy hangosnak az érzékelt hangokat. Ha a hang energiája nagyobb, akkor hangosabbnak halljuk azokat.
A legkisebb érzékelhető hangerő az emberi fül számára a 0 decibel. Az 50 decibel erejű hangokat még kellemesnek érezzük, 100 decibeltől azonban már kellemetlen a fülünknek, a 120 decibeles hangok pedig már fájdalommal is járhatnak. Kizárni nem tudjuk ezeket a zajokat, ezért folyamatosan zajszennyezés ér minket.

Ijesztő statisztikák
Felmérések szerint az Európai Unióban kb. 16 % a halláscsökkenéssel élők aránya. A 12-35 év közöttiek 50 %-a van kitéve kockázatos hangerőnek, 40 %-uk a szórakozóhelyek miatt. Azok, akik havonta három alkalomnál többször járnak zenés szórakozóhelyekre, nagy eséllyel szenvednek halláskárosodást. Napi fél óra, 85 decibelnél hangosabb zene hallgatása már hallásromlást okozhat. A nem túl biztató előrejelzések alapján 2060-ra az Usában kétszer ennyi embernek lesz rosszabb a hallása, mint most.

Buli az élet!

A hangos zenét az egész testünkben érezzük. 80 decibel fölött a vérnyomás és a pulzus megemelkedik, a pupilla kitágul, az emésztés lelassul. Pár órányi diszkóban vagy koncerten való tartózkodás után gyakran tapasztalható fülcsengés, tompa hallás. A zenés helyeken általában 80-100 decibel hangerővel dübörög a zene, a fülben lévő szőrsejtek pusztulása miatt csökken a fül érzékenysége és hallásfáradtság lép fel. Az egészséges, fiatal szervezet esetében a hallás néhány óra, maximum 1 nap alatt regenerálódik, tehát egy-egy alkalom még nem jelent komoly veszélyt, de ha nagyon gyakran, vagy rendszeresen dübörgő zenét hallgatunk, a szőrsejtek pusztulása következtében visszafordíthatatlanul károsodhat a hallásunk.

„Diszkófül”

A diszkófül kifejezést a rendszeresen, nagy hangerővel hallgatott zene által kiváltott fül problémákra használják. A leggyakrabban előforduló tünet a tinnitus, azaz a fülzúgás, ami a fülben, vagy akár a fejben is hallható, külső forrásból eredő hang. Tartósan vagy időnként hallható. Lehet zúgásként, vízcsobogáshoz hasonlatos hangként, csengésként, sípolásként..stb. is érzékelni, amely általában csendes környezetben jelentkezik. A fülzúgás zavarja a koncentrációt, megakadályozza a nyugodt alvást, fejfájást is okozhat. Sok zenész fordul ilyen panaszokkal az orvoshoz. A fejhallgatókon keresztül hallgatott túl hangos zene szintén rontja a hallást.
A csodálatos zene
Nem kell lemondanunk a zenehallgatásról vagy kedvenc zenekarunk koncertjéről, de vegyük komolyan a zajok negatív hatásait! A megfelelő hangerőn, optimális akusztikai adottságú környezetben hallgatott muzsika jót tesz a testünknek, lelkünknek is.

Halláskárosult zenészek

A zenészek, énekesek és a körülöttük dolgozó szakemberek közül sokan szenvednek a hosszú éveken, évtizedeken át fennálló hangos zene okozta következményektől, mint például a fülzúgás, hallásromlás, vagy akár a részleges vagy teljes süketség.
Néhány halláskárosult világsztár:
Sting-1977 óta zenél.
Ozzy Osbourne- ő tartja a leghosszabb sikítás Guinness világrekordját: 1 perc 8 másodpercen keresztül sikított 105 decibeles hangerővel!
Eric Clapton- 1962 óta zenél.
Phil Collins
will.i.am
William Shatner-színész, egy filmforgatáson érte egy olyan intenzív hanghatás, melynek következtében károsodott a hallása.

Legzajosabb munkakörök

Gyárak: hangos gépek
Építőipar: a légkalapács 115 decibel erejű
Motoros futárok: a bukósisak mellett áramló légáramlat által keltett zaj 100 km/h sebességnél 90 decibel is lehet, amit maximum 2-3 órán át lehet elviselni.
Szórakoztatóipar: hangos zene
Repülőterek: egy sugárhajtású repülő hangja 140 decibel.

Hogyan előzhetjük meg a halláskárosodást?

-Ne hallgassuk túl nagy hangerőn a zenét fejhallgatóval!
-A szórakozóhelyeken, koncerteken ne álljunk a hangszórókhoz túl közel!
-A zajos munkahelyeken speciális füldugó viselése szükséges!
-Munkahelyeken, otthonainkban alkalmazzunk hanggátló paneleket, hangszigetelő panel, függönyöket, szőnyegeket!
-A zenehallgatáshoz alakítsunk ki ideális akusztikát, így a zavaró visszaverődések sem bántják a fülünket!

Egy gyors lájk belefér, hogy ne maradj le a következő cikkről?
Akkor... >>> Kattints ide <<<

Legyél hipnotikus csábító! Avagy a vágyfokozás 52 kevésbé ismert módszere;)

 

 

Címkék: ,

Kommentek

Hozzászólás jelenleg nem lehetséges.

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!